Sdílíme nový rozhovor s terapeutem programu Zvládání vzteku Davidem Čápem. Tentokrát v něm rozkrývá, jestli existuje umění hádat se a jaký vliv to může mít na partnerské vztahy.

„Člověk nepotřebuje svoje pocity vykřičet, ale potřebuje je sdělit. To, že je křičí, to se někde naučil. V tu chvíli jím něco cloumá, něco v něm vyvolalo vztek. A to je v pořádku. Jde o to, jak je kdo se vztekem zvyklý zacházet. Jestli k tomu potřebuje na druhého křičet, to v pořádku už není. To je rozdíl mezi emocí a chováním,“ vysvětluje David Čáp v článku.

Jak dopřát partnerovi spor, pokud ho potřebuje? Musí se to ten, co se hádat neumí, naučit?

„Nemusí! Partner nepotřebuje spor, to je mýlka. Člověk nepotřebuje svoje pocity vykřičet, ale potřebuje je sdělit. To, že je křičí, to se někde naučil. V tu chvíli jím něco cloumá, něco v něm vyvolalo vztek. A to je v pořádku. Jde o to, jak je kdo se vztekem zvyklý zacházet. Jestli k tomu potřebuje na druhého křičet, to v pořádku už není. To je rozdíl mezi emocí a chováním. Máme tendenci to míchat dohromady, ale jsou to dvě odlišné věci, i když se částečně překrývají. Když si představím situaci, že mě něco rozohnilo, cítím vztek a nějakým způsobem ho vypouštím ven. Lidi tomu mylně říkají, že se potřebují pohádat, ale tak to není – nepotřebují se pohádat, ale potřebují vyřešit to, co je trápí. Možná jsou v přetlaku a pomůže jim, když si zakřičí v garáži nebo ve sklepě a uleví se jim. Ale to je naučený mechanismus, ke kterému nepotřebují toho druhého. To je téma toho, který se vzteká,“ odpovídá David Čáp.

Jak tedy odpovědět na větu „Ty se se mnou neumíš ani pořádně pohádat“? nebo proč je dobré se naučit určit u sebe stupeň naštvání? Dozvíte se v článku:

Odkaz na článek: https://www.zeny.cz/vztahy-a-rodina/psycholog-o-vzteku-veta-prosim-te-uklidni-se-je-v-komunikaci-jako-srapnel-8520.html

Více o programu Zvládání vzteku na zvladanivzteku.cz