Jaké jsou novinky v našem programu Zvládání vzteku? Dozvíte se v novém rozhovoru s terapeutem programu Evženem Novým pro idnes.cz.

Zvládání vzteku se dá naučit. Jak říká psychoterapeut Evžen Nový, je to dovednost jako každá jiná. Vyžaduje odhodlání a trénink, ale změna možná je. I proto Liga otevřených mužů pořádá bezplatné kurzy Zvládání vzteku. „Možná se to dá přirovnat k učení hry na hudební nástroj. S tím rozdílem, že nástrojem jsem já sám,“ uvádí Evžen Nový v rozhovoru, jak píše redaktorka Tereza Vlčková v novém článku pro idnes.cz.

Jak se změnilo složení klientů programů Zvládání vzteku v době pandemie? Evžen v rozhovoru odpovídá a doplňuje: „Problémy se teď ale určitě vyhrocují, lidé mají větší problémy to zvládat. Ale neřekl bych, že se to výrazně proměnilo ani co do věku nebo do profesí. Úplně se nedá vystopovat typický klient, ale je tam třeba hodně IT pracovníků. Nevíme, čím to je.“ 

Do programu se mohou přihlásit muži od 18 let a horní hranice není stanovena. Důležité ale je, aby si člověk uměl přiznat, že potřebuje pomoct a chápe, že je problém u něj. „Jsou dva typické způsoby, jak se člověk chová, když vztek už má. Říkáme tomu papiňáci a motorkáři. Člověk, který to v sobě potlačuje, nechce to cítit, nedává to najevo. Na druhé straně motorkář „jde na první šlápnutí“, hned vypustí vztek ven,“ popisuje Evžen dvě nejběžnější strategie.

Přečtěte si celý článek a dozvíte se třeba, jak terapie standardně probíhá, co je to followup fáze a jak přejít z autopilota na manuální řízení svého vzteku.

Celý rozhovor na: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/rozhovor-evzen-novy-liga-otevrenych-muzu-kurzy-zvladani-vzteku.A210329_091517_domaci_vlc#anketa-progress-A20210331_rapc_753

Více o programu zvládání vzteku na: zvladanivzteku.cz
Program organizujeme v Praze a v Plzni.